Design Thinking Narzędzia

Diament – najlepszy przyjaciel… designera!

Każdego dnia spotykamy się z potrzebą twórczego myślenia i poszukiwania rozwiązań. Niezależnie od tego, czy pracujemy nad nową aplikacją mobilną, szyjemy akcesoria dla czworonożnych pupili czy planujemy rodzinne przyjęcie, każde wdrażane rozwiązanie powinno przejść przez kilka etapów myślenia projektowego. Jak przebiega proces twórczy i co mają do tego… diamenty? 

Różne sposoby twórczego myślenia

Proces kreatywny opiera się o dwa sposoby myślenia – dywergencyjne i konwergencyjne. Dzięki temu możliwe jest zarówno zebranie maksymalnej ilości danych i pomysłów, jak i ich skuteczna selekcja.

  • Myślenie dywergencyjne to nastawienie na pozyskanie jak największej liczby możliwości, które prowadzą do dokonywania wyborów. Dotyczy to zarówno zbierania danych o rynku, spostrzeżeń dotyczących klientów, ale też poszukiwania nowych pomysłów i rozwiązań.
  • Myślenie konwergencyjne ma na celu syntezę informacji i dokonanie wyboru pomiędzy zebranymi opcjami. To dzięki niemu określamy priorytetowe potrzeby odbiorców, selekcjonujemy najlepsze pomysły i zbliżamy się do efektu końcowego naszych działań.

Projektowanie to proces, w którym płynnie przechodzimy między myśleniem dywergencyjnym i konwergencyjnym, co prowadzi nas do finalnego rozwiązania. Doskonale widać to na przykładzie kolejnych etapów Design Thinking.

Model podwójnego diamentu

Przechodzenie między dwoma sposobami myślenia pokazuje model Podwójnego Diamentu (ang. Double Diamond) opracowany przez British Design Council. To prosta, wizualna mapa procesu twórczego:

Model Podwójnego Diamentu rozkłada proces twórczy na cztery fazy: odkrywanie, definiowanie, rozwijanie i dostarczanie.

  1. ODKRYWANIE informacji dotyczących problemu. To moment na nowe spostrzeżenia i wgląd w zagadnienie, którym się zajmujemy. To próba świeżego spojrzenia na otaczający projektanta świat.
  2. DEFINIOWANIE obszaru, na którym się skupimy. To faza, w której projektant wysnuwa wnioski z zebranych w poprzednim etapie informacji. Decyduje, które spostrzeżenia są najważniejsze i na jakie konkretne zadanie projektowe się przełożą.
  3. ROZWIJANIE potencjalnych rozwiązań. Generujemy kolejne pomysły, poszukujemy nowych możliwości, a następnie prototypujemy wybrane rozwiązania i zbieramy o nich jak najwięcej informacji podczas testów.
  4. DOSTARCZANIE działającego rozwiązania. Ostatnim elementem modelu Double Diamond jest wdrażanie dopracowanego pomysłu w życie. Kończymy prace nad naszą koncepcją, tworzymy jej finalną formę i wypuszczamy na rynek.

Każdy twórca ma swoje przyzwyczajenia i sprawdzone sposoby działania, które pomagają mu odkrywać właściwe rozwiązania. Kierując się modelem Podwójnego Diamentu, nadajemy procesowi twórczemu określony kierunek. Pamiętając o kolejnych etapach i korzystając z obu poznanych sposobów myślenia, pobudzamy swoją kreatywność i lepiej wykorzystujemy czas w procesie projektowania.

…………….

Źródła:

Strona British Design Council, https://www.designcouncil.org.uk/news-opinion/design-process-what-double-diamond [dost. z dn. 10 maja 2019 r.]

Tim Brown, Zmiana przez design, Wydanie 2.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *